عکس نقاشی پیرمرد بادکنک فروش که در حال خواندن روزنامه است و به مشتریان خردسالش توجه ندارد

در باره داستان های سایت

زندگی در دوره پرمشغله کنونی، فرصت مطالعه را از افراد اجتماع سلب کرده و خواندن کتاب و بخصوص رمان و داستان بلند، از گردونه برنامه زندگی روزانه اکثریت افراد اجتماع خارج شده است. شاید سایت پندآموز بتواند پاسخی مناسب برای کسانی باشد که هنوز دغدغه روزانه مطالعه را در سر دارند.

تاثیرگذاری قصه، حکایت و داستانهای کوتاه و بخصوص داستان های پندآموز کوتاه بر کسی پوشیده نیست و هنوز هم بیان موضوعات در قالب مثال و داستان، یکی از بهترین روش های آموزش، هدایت و احیاناً هشدار برای همه گروه های سنی است.

سالها پیش و قبل از راه اندازی سایت پندآموز و در آغاز دوره وبلاگ نویسی؛ یک بستر خارجی برای وبلاگ نویسی در دنیا شکل گرفت و جوانان آن روز، وبلاگ نویسی را در آن بستر شروع کردند. از جمله اینکه وبلاگی نیز صرفا به دلیل علایق شخصی جهت گردآوری و نگهداری این گونه داستانها شکل گرفت. در آغاز تصور نمی شد که از این داستانها استقبال چندانی به عمل بیاید و مطالب درج شده در آن، عمدتاً خاطرات شخصی و نیز داستانهای کوتاه پندآموز طبق انتخاب نویسنده بود.

با گذشت زمان و افزایش قابل توجه تعداد بازدیدکنندگان، در سال 2004 میلادی (1383 هجری شمسی) تصمیم گرفته شد که دامنه www.pandamoz.com ثبت و به این موضوع اختصاص یابد و تا سال های نسبتا طولانی این بستر استفاده می شد و روز به روز بر تعداد مخاطبین و بازدیدکنندگان سایت افزوده می شد به طوریکه در سال 2017 میلادی (1396 هجری شمسی) تعداد بازدیدهای سایت به بیش از یک میلیون بازدید و تعداد داستانهای سایت به 683 داستان رسید.
در این سال از طرف سرویس دهندگان خارجی؛ محدودیت هایی برای سرویس دهی به دامنه سایت ایجاد گردید و بنابراین نوشته ها و داستانهای سایت با بازنگری، به هاست و سرویس دهنده های ایرانی منتقل شد و تا به امروز که بر روی هاست های ایرانی قرار دارد، مورد بازدید روزانه تعداد زیادی از خوانندگان و بازدیدکنندگان قرار دارد.

بخش های مهم سایت پندآموز به شرح زیر است:

 • فهرست داستان ها
  • فهرست تمام داستانهای سایت در این بخش قرار دارد. البته با توجه به تعداد زیاد داستانها عملا بررسی و جستجو در این فهرست زمانبر بوده و نیاز به دقت و حوصله دارد. شاید بهترین روش برای پیدا کردن داستان مورد نظر، جستجو باشد و در صورت ضرورت باید از این بخش استفاده کرد.
 • داستان های برگزیده
  • داستانهای این بخش صرفا براساس رای و نظر نویسندگان سایت گزینش شده و بنابراین بدیهی است که نظر خوانندگان و بازدیدکنندگان سایت پندآموز تاثیری در این گزینش نداشته باشد.
 • داستان های محبوب
  • داستان های این بخش به صورت مستمر، براساس تعداد لایک های خوانندگان مرتب شده و نشان داده می شوند. هرچند این داستانها طبق نظر خوانندگان انتخاب شده ولی همچنان ممکن است برگزیده ترین داستانهای سایت نباشند! زیرا داستانهایی که زودتر در سایت قرار گرفته اند، مدت طولانی تری در سایت بوده و بیشتر بازدید شده اند و بنابراین ممکن است در مقابل داستانهای جدید، لایک بیشتری خورده باشند.
 • داستان های پربازدید
  • صرفا داستانهای پر بازدید هستند! و البته به ترتیب بازدید زیاد مرتب شده اند. بالا بودن تعداد بازدیدهای این داستانها هم قطعا دلیل بر برگزیده بودن آنها نیست! زیرا علاوه بر اینکه داستانهای قدیمی تر تعداد بازدیدهای بیشتری نسبت به داستانهای جدید دارند، ممکن است بعضی داستانها به صورت اتفاقی از طریق موتورهای جستجو در رتبه های بالاتری به کاربران آدرس دهی شده و تعداد بازدید بیشتری به خود بگیرد.
 • ویترین داستان ها
  • این بخش فقط ویترین است و دلیل نمایش برخی از داستانها در این بخش را فقط نویسندگان سایت می دانند. همانطوری که که دلیل چیدمان بعضی از کالاها در ویترین سوپرمارکتها و مغازه ها را صاحبان آنها می دانند. این داستانها الزاما داستانهای برگزیده نیستند! و حتی نشان دهنده شمای کلی از داستانهای سایت (به معنای کلمه ویترین) هم نیستند! داستانهای ویترین ممکن است به صورت مستمر تغییر کند، همانگونه که محتویات ویترین ها در مغازه ها تغییر می کند!

هدف سایت پندآموز ارائه داستانهای کوتاه پندآموز برای خوانندگان است. شاید در این راه تاثیری؛ هر چند بسیار جزئی؛ بر رشد و اعتلای فرهنگ فارسی زبانان داشته باشد. نکته مهم در همه یا عمده داستانهای سایت؛ پندآموز بودن داستان است. ممکن است این داستانها واقعی نباشند و یا با واقعیت چندان منطبق نباشند و یا شاید داستانی هم واقعیت داشته باشد. بدیهی است بررسی این موضوع بر عهده سایت پندآموز نیست و احیانا ممکن است بررسی درستی یا نادرستی یک داستان مقالات زیاد و بحث های متعدد لازم داشته باشد و موافقان و مخالفانی داشته باشد که از حوصله سایت پندآموز خارج است.

ممکن است برخی از داستانهای سایت از دیدگاه شما خواننده گرامی، ارزش چندانی نداشته و در رده بندی، تناسب چندانی با برخی دیگر از داستانهای وزین سایت نداشته باشد و شاید سایت پندآموز نیز با نظر شما هم عقیده باشد! ولی همان داستان از طرف گروه زیادی از خوانندگان در گروه داستانهای محبوب قرار گیرد.

ممکن است یک داستان با بیان های گوناگون و روایت های مختلف نقل شده باشد. شاید حتی قهرمان داستانی در سایت پندآموز با قهرمان همان داستان در جایی دیگر متقاوت باشد. همچنین داستانهایی وجود دارد که یک داستان یکسان به نام نویسندگان مختلف مشهور شده است. سایت پندآموز صرفا یکی از این گونه ها و نامها را انتخاب و درج می کند و قطعا بررسی درستی آن، جایی دیگر می طلبد و در دایره وظایف این سایت نیست.

عکس های داستانها تزئینی است. برای هر داستان یک یا احیاناً در مواردی بیش از یک عکس آورده شده است. همه عکسها تزئینی است و ممکن است شخصیت های عکس یا نقاشی هیچ ارتباطی با متن داستان نداشته باشد.

سایت پند آموز سرشار از داستانهای کوتاه پندآموز و حکیمانه، قصه ها و حکایتهای جذاب خواندنی

هم اکنون ٨۴٠ داستان کوتاه در سایت پندآموز انتشار یافته و در دسترس خوانندگان قرار دارد.

تاریخ امروز : شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۵
یک داستان تصادفی به انتخاب سیستم:
داستان گوشه کج دیوار کاخ کسری انوشیروان ساسانی
جستجو در عناوین داستانها و کلمات کلیدی