برندگان بخت آزمایی که زندگی شان نابود شد!

داستان شماره ۴٢٢ : برندگان بخت آزمایی که زندگی شان نابود شد!

اگر پول و ثروت با تلاش و دسترنج فرد به دست آید، او راه نگهداری و حفظ آن را نیز می داند

مردان و زنانی که با میلیونر شدن بعد از شرکت در بخت آزمایی، زندگی شان نابود شد:

ماجرا از یک پیشنهاد هوس انگیز شروع می شود. از خرید یک بلیت بخت آزمایی ارزان قیمت، که می توانند با آن شانس شان را محک بزنند؛ شانسی که شاید خودشان هم چندان باورش ندارند اما یکی از شب های اعلام نتایج، شانس سراغشان می آید و زندگی شان را زیر و رو می کند.
برنده های بخت آزمایی، یک شبه به ثروتی می رسند که فکرش را هم نمی کرده اند ولی خیلی زودتر از آنکه بتوانند لذت واقعی این پول را درک کنند، یک توفان به جان زندگی شان می افتد و نابودشان می کند.
خیلی ها فکر می کنند، شهرت یا به قول خودمان زخم چشم دیگران است که برندگان را به این روز می نشاند؛ اما اگر نگاهی به سرگذشت آنها بیندازید، می بینید که هیچ کدامشان نتوانسته اند آنطور که باید از پولی که باد برایشان آورده بهره ببرند و قدرش را بدانند و به همین دلیل خیلی زود به بن بست رسیده اند.
به همین بهانه، نگاهی به زندگی بزرگ ترین برندگان بخت آزمایی جهان انداختیم تا دلایل شکست شان را بشناسیم و از اشتباهاتشان درس بگیریم.
*****
آبراهام شکسپیر
شاگرد راننده کامیونی که بردش پایان زندگی اش بود آبراهام شکسپیر ، شاگرد راننده کامیونی بود که در سال ۲۰۰۶ برنده بلیت بخت آزمایی ۱۷ میلیون دلاری شد. او که از سواد چندانی هم برخوردار نبود، نتوانست زندگی اش را با این ثروت بادآورده هماهنگ کند و جانش را به دلیل این پول از دست داد.
آبراهام 37ساله، از همان آغاز معتقد بود دوستانش تنها به دنبال پول او هستند و اعتراف کرد از این برد بزرگ خوشحال نیست. یک سال بعد از این برد بزرگ، شکسپیر ناپدید شد و درحالی که مادرش فکر می کرد او تنها برای تفریح به کشور دیگری رفته، جسدش بعد از مدتی پیدا شد.
خانم مور، یکی از دوستان جدید او که از مظنون های اصلی پرونده قتل هم بود، به او در تاسیس شرکتی کمک کرد. مور که با استفاده از این موضوع از حق امضا برای برداشت پول او برخوردار شده بود، پس از ناپدید شدن شکسپیر، یک میلیون دلار پول برداشت کرد. اما دربازجویی ها گفت، شکسپیر این پول را به او هدیه داده است.
آبراهام که قبل از این پیروزی، مردی مذهبی بود و زندگی ساده ای داشت، بعد از ثروتمند شدن ارتباطات دینی خود را کنار گذاشت و سرانجام به دست دوستانش کشته شد.
*****
کالین و کریستین ویر
کالین ویر و همسرش، کریستین، در سال ۲۰۱۱ در یک بخت آزمایی برنده ۱۶۱ میلیون یورو پول شدند. این زوج در اسکاتلند در زمینه مبلغ برنده شده در بخت آزمایی رکوردار شده و کالین که در گذشته فیلمبردار بود، خیلی زود به ریخت و پاش پول هایش دست زد. او از این پول هنگفت برای خرید خودر های لوکس، جواهر آلات و املاک استفاده کرده و حتی بخشی از پولش را نیز در تیم فوتبال مورد علاقه اش پاتریک تیستل، Partick Thistle، سرمایه گذاری کرد.
هر چند مبالغ قابل توجهی را نیز صرف امور خیریه نمود. اما حتی بخشی از ثروتش را با دوستان و ارگان های خیریه تقسیم کرده و مقداری از آن را نیز در اختیار فرزندانش، کارلی ۳۲ ساله و جیمی ۳۰ ساله گذاشت.
کالین، اما بعد از ۳۸ سال زندگی مشترک با کریستین، در سال ۲۰۱۹ از وی جدا شده و یک سال بعد در اثر مسمومیت عفونی درگذشت. اما در هنگام مرگ، ثروت او به کمتر از ۴۰ میلیون پوند رسیده بود. کالین سال ها بود که با بیماری دست و پنجه نرم می کرد و در زمان مرگ در خانه ساحلی و پنج خوابه زندگی می کرد، خانه ای که پس از جدایی از همسرش خریداری کرده بود.
*****
مایکل کارول
مایکل کارول ۳۵ ساله شاید مشهورترین مثال برای نفرین بخت آزمایی است. او ۱۰ میلیون پوندی که در بخت آزمایی برده بود را با خوش گذرانی و خرید ماشین های پرزرق و برق به باد داد. مایکل، اما بعد ها مجبور شد برای یک کمپانی فعال در عرصه زغال سنگ کار کرده و هر روز چوب بری کرده و کیسه های سنگین زغال سنگ جابجا کند.
کارول کارش را از ساعت ۶ صبح شروع کرده و ساعتی تنها ۱۰ پوند دستمزد می گیرد، شرایطی بسیار متفاوت از زندگی پرزرق و برقش که لقب شاه تازه به دوران رسیده ها را برای او در پی داشت. کارول تنها ۱۹ سال داشت که در سال ۲۰۰۲ در یک بخت آزمایی برنده جایزه ای ۹.۷ میلیون پوندی شد و کمتر از یک دهه بعد، تمام این پول را به باد داده بود.
او ثروت بادآورده اش را با خرید خانه های جدید، مواد مخدر، مهمانی گرفتن، جواهر آلات، خودرو های سریع و حتی ساخت پیست مسابقه خودرو های قدیمی در اطراف زمین سه هکتاری که خانه سه خوابه اش در نورفولک در آن واقع شده بود، به باد داد.
در سال ۲۰۱۰، اما کارول به کار قدیمیش به عنوان جمع کننده آشغال بازگشت و بعد ها برای ساعتی ۱۱ پوند در یک کارخانه بیسکویت سازی مشغول به کار شد. او
اکنون زندگی بسیار ساده ای در یک پمپ بنزین در اسکاتلند دارد. کارول خود درباره وضعیتش گفته است: ۱۰ میلیون پوند من تنها در عرض ۱۰ سال از بین رفت و اکنون نه خانه دارد و نه ماشین. اما ناراحت نیستم، باد آورده را باد می برد .
*****
آدریان و گیلیان بیفورد
وقتی آدریان و گیلیان بیفورد در سال ۲۰۱۲ برنده یک بخت آزمایی ۱۴۸ میلیون پوندی شدند سر از پا نمی شناختند. اما کمتر از یک سال بعد این زوج از هم جدا شده و بعد از آن بدشانسی آن ها را همه جا تعقیب می کرد.
پارسال بود که گیلیان به جرم حمله به نامزد سابق دستگیر شد، کسی که گیلیان او را پول پرست خطاب قرار داده بود. او ۶ سال بعد از برنده شدن در لاتاری، در یک عروسی مجلل، با یک خلافکار با سابقه به نام برایان دینز ازدواج کرد.
برای شوهر سابق او نیز شرایط چندان خوب نبوده است. بعد از طلاق از گیلیان، آدریان دو بار دیگر ازدواج های ناموفق را تجربه کرد. نامزد ۳۰ ساله اش سامانتا باربریج در سال ۲۰۱۷ او را ترک کرد و نامزد جدیدش لیزا کمپ که یک گارسن بود نیز بعد از اطلاع از پیام هایی که آدریان به یکی از عشق های قدیمیش داده بود، از او جدا شد.
*****
کالی راجرز
کالی راجرز وقتی در سال ۲۰۰۳ در یک بخت آزمایی، 2.4 میلیون پوند برنده شد جوان ترین برنده بخت آزمایی در انگلیس لقب گرفت. او که قبل از این اتفاق در یک فروشگاه کار می کرد، بخشی را صرف جراحی زیبایی پستان، و قسمتی را صرف مصرف کوکایین، و بخش مهم دیگر را صرف خرید لباس و ۵۰۰،۰۰۰ پوند دیگر را نیز به خانواده و دوستانش بخشید.

thin-seperator.png
یک متن کوتاه پندآموز به انتخاب سامانه برای شما

مبین که می گوید؟ ببین چه می گوید؟

thin-seperator.png

او اکنون می گوید که به افسردگی مبتلا شده و سعی کرده دست به خودکشی بزند. او اکنون در دهه چهارم زندگی خود، مادر سه فرزند بوده و شاغل است.
کالی راجرز می گوید: 2.4 میلیون دلار برای شخصی جوان بسیار زیاد است. حتی اگر تصور کنید زندگی شما تغییر نخواهد کرد نیز اینگونه نخواهد بود و حتما تغییر می کند که اغلب تغییر آن در جهت پیشرفت نیست چرا که تحمل فشار و کنترل برنده شدن پول زیاد، بسیار سخت است.
نزدیک بود من طی این حوادث خرد شوم، اما خوشبختانه من امروز از هر لحظه دیگری در زندگیم قدرتمندترم. او در حالی که تمام دارایی خود را از دست داده در موردش حرف زده و می گوید: اکنون من در خوشحال ترین زمان زندگیم قرار دارم.
*****
راجر و لورا گریفیث
این زوج در سال ۲۰۰۵ در یک بخت آزمایی برنده جایزه 1.8 میلیون پوندی شدند. راجر که یک مدیر حوزه هوش مصنوعی و همسرش لارا یک معلم بود، بعد از بردن بخت آزمایی دست از شغل هایشان کشیده و یک مزرعه لاکچری در یورکشایر شمالی به مبلغ خریدند. راجر همچنین ۲۵۰۰۰ پوند صرف ضبط یک آهنگ با گروه موسیقی که با دوستان قدیمی اش در دانشگاه لنکستر تشکیل داده بود، کرد. علیرغم سرمایه گذاری در عرصه املاک و یک سالن زیبایی، رکود در بازار مسکن باعث کاهش سرمایه های آن ها شده و بعد از به صفر رسیدن ثروتشان، آقا و خانم راجرز که هر یک یکدیگر را مقصر می دانست، از هم جدا شدند.
*****
جین پارک
جین روزگاری جوان ترین بریتانیایی برنده جایزه ۱ میلیون پوندی بخت آزمایی یورومیلیونز بود. بعد از این اتفاق، جین شغل خود به عنوان ادمین یک سایت با دستمزد ۸ پوند برای هر ساعت کار را رها کرد، اما اکنون می گوید که زندگی پیش از برنده شدن در لاتاری برایش بسیار آسان تر بوده است.
جین ابتدا اعلام کرد به هر کسی که با او نامزد کند سالی ۶۰۰۰۰ پوند پول خواهد داد. او همچنین هزاران پوند را صرف جراحی های زیبایی کرد، کار هایی که به گفته خودش زندگی او را ویران کرد.
او می گوید روابط اجتماعی، سلامت و جوانیم را از دست داده ام و بر روی هم فکر می کنم این جایزه لاتاری زندگی مرا خراب کرده است.
*****
جان مک گینس
جان مک گینس در یک بیمارستان به عنوان نعش کش کار می کرد که برنده جایزه بخت آزمایی ۱۰ میلیون پوندی شد. این اتفاق سال ۱۹۹۷ رخ داد، زمانی که جان هفته ای ۱۵۰ پوند دستمزد گرفته و همراه با والدینش در خانه آن ها زندگی می کرد. وی ۳ میلیون پوند را به خانواده اش و ۷۵۰،۰۰۰ دلار را به همسر سابقش اهدا کرد و مابقی را صرف خرید خودرو های لوکس و خوشگذرانی کرد.
اما این علاقه همیشگی اش به باشگاه فوتبال لیوینگستون بود که در نهایت زندگی او را خراب کرد. جان بیش از ۴ میلیون پوند از مبلغ بخت آزمایی را در این باشگاه سرمایه گذاری کرد و سپس مدیریت باشگاه را بر عهده گرفت.
از آنجایی که جان ثروت خود را به عنوان ضمانتی برای بدهی های باشگاه به ثبت رسانده بود، او مسئول تمام بدهی های باشگاه می شد.
بدین ترتیب جان مک گینس اکنون زندگی بسیار ناخوشایندی داشته و توان پرداخت هزینه های غذای خود را نیز ندارد.
*****
جان رابرتز
جان رابرتز که مامور امنیتی بود در سال ۱۹۹۸ برنده جایزه 3.1 یک بخت آزمایی شد، اما سه سال بعد چیزی از این ثروت باقی نمانده بود. او ثروتش را صرف خرید خودرو ها و خانه های بزرگ و خوشگذرانی کرد و بخشی را نیز به خاطر سرمایه گذاری های ناموفق از دست داد.
اکنون او مجبور است برای امرار معاش از دوستان و خانواده اش کمک بگیرد.
*****
جیسون و ویکتوریا جونز
این زوج تنها یک ماه پس از ازدواج در سال ۲۰۰۴ برنده جایزه بخت آزمایی به مبلغ ۲.۳ میلیون پوند شدند. اما ۱۲ سال بعد این زوج نه تنها ثروتشان را از دست دادند بلکه زندگی شان نیز نابود شد.
جیمز و ویکتوریا در ابتدا یک خانه بسیار لاکچری خریده و سپس ۷۰،۰۰۰ پوند صرف خرید یک خودرو اسپرت کردند و در ادامه یک سری املاک در ویلتشایر خریداری کردند.
مدت ها بعد ویکتوریا با یک مرد ثروتمند به نام مایک کلر آشنا شد و بدین ترتیب به شوهرش خیانت کرد. او و جیسون در سال ۲۰۰۸ از هم جدا شدند.
ویکتوریا بعد ها در این باره گفته است: استرسی که این موضوع به شما در زندگی می دهد و همچنین اتفاقی که در این ۱۲ سال برایم رخ داده، من هنوز هم در زمره برندگان بخت آزمایی هستم و این هولناک است. این موضوع زندگیتان را ویران می کند. مردم رفتار متفاوتی با شما خواهند داشت، اصلاً چیز خوبی نیست.

اگر این داستان را پسندید، روی علامت قلب کلیک کنید تا در لیست داستانهای محبوب قرار گیرد
دعوت به عضویت در کانال تلگرام برای خواندن شعرهای زیبا و عاشقانه، در کانال تلگرام ادبستان شعر عاشقانه عضو شوید. جهت مشاهده کانال روی لینک زیر کلیک کنید:

کانال تلگرام ادبستان شعر عاشقانه


یا در تلگرام آدرس زیر را جستجو نمایید:

@adabestan_shere_asheghaneh

نقل مطالب و داستانها با ذکر نام سایت پندآموز ، رعایت اخلاق و امانتداری است


برچسب داستان: داستانهای اجتماعی و درس های زندگی

داستانهای مرتبط پیشنهادی :

(انتخاب و پیشنهاد داستان های مرتبط، به صورت خودکار از طرف سامانه انجام می شود)
خوشبختی از زبان میلیاردر نیجریایی از آفریقا
حکایت پسر شیخ عرب و پول ترن از طرف پدر و رابطه موفقیت و ثروت

نظر و دیدگاه خود را در رابطه با این داستان بنویسید:

نظرات و دیدگاه های خوانندگان در صورت تایید، نشان داده خواهند شد.
نشانی ایمیل و تلفن همراه شما منتشر نخواهد شد. با درج ایمیل، گراواتار شما (در صورت وجود) نشان داده خواهد شد.

captcha
نظرات و دیدگاه های خوانندگان:

در باره این داستان هیچ نظر و دیدگاه تایید شده، وجود ندارد.

سایت پند آموز سرشار از داستانهای کوتاه پندآموز و حکیمانه، قصه ها و حکایتهای جذاب خواندنی

هم اکنون ٨٣٨ داستان کوتاه در سایت پندآموز انتشار یافته و در دسترس خوانندگان قرار دارد.

تاریخ امروز : یکشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۳
یک داستان تصادفی به انتخاب سیستم:
معامله شوخی بردار نیست
جستجو در عناوین داستانها و کلمات کلیدی