عکس نقاشی کارتونی ابن سیرین. در تصویر ابن سیرین در جمعی نشسته و برای آنها در حال تعبیر خواب است

داستان شماره ٨٢٩ : داستانی از شرم و حیا ابن سیرین و مزد پاکدامنی

داستان عفت و پاکدامنی ابن سیرین و نگه داشتن خود از گناه و پاداش او رسیدن به مرحله تعبیر خواب

گویند ابن سیرین در دوران جوانی شاگرد مغازه بزازی[1] بود و یکی از مشتریان وی زنی بود که شیفته جمالش شده بود. آن زن روزی چند طاقه پارچه خرید و به بزاز گفت من نمی توانم پارچه ها را بیاورم، به شاگردت بگو آنها را برایم بیاورد. ابن سیرین پارچه ها را به خانه زن آورد و زن به او گفت پارچه ها را داخل بیاور. همین که داخل آمد، زن در را بست و خود را با بی حیایی در مقابل ابن سیرین قرار داد و گفت که اگر با من نباشی فریاد می زنم که تو می خواستی با من عمل منافی عفت انجام دهی.
ابن سیرین مانده بود که چه کند، توکل به خدا کرد و از خداوند یاری خواست و به ظاهر گفت که می روم تا آماده شوم. او به بیت الخلاء (دستشویی) می رود، در آنجا از کثافات برمی دارد [چون در قدیم چاهی به شکل امروزی نبود] و به سر و صورت و لباس خود می مالد. وقتی بیرون می آید، زن می بیند که آن جمال زیبا به کثافات انسانی متعفن شده است بنابراین در را باز کرده و او را بیرون می کند.

thin-seperator.png
یک متن کوتاه پندآموز به انتخاب سامانه برای شما

ما در مکان های مختلف زندگی نمی کنیم. حتی روی این کره خاکی هم زندگی نمی کنیم! محل واقعی زندگی ما، قلب کسانی است که دوستشان داریم.

thin-seperator.png

ابن سیرین می توانست به دامن گناه برود و بگوید خدایا من دیگر چاره ای نداشتم زیرا که آن زن می خواست داد بزند؛ بعد هم به ظاهر اظهار توبه کند؛ اما این کار را نکرد. به علت مقاومت او در مقابل شهوت، مورد عنایت خداوند قرار گرفت. طوری شد که ابن سیرین هر جا می رفت بدون این که عطر بزند، بدنش بوی عطر می داد. تعبیر خواب پیدا کرد (تعبیر خواب معروف ابن سیرین[2])، منجم و ریاضی دان شد. یک شاگرد بزاز از گناه اجتناب کرد، خدا مقامی به او مرحمت کرد و به عنوان خوابگزار به تعبیر خواب افراد پرداخت و باعث شد فردی نامدار در زمان خودش و تا به امروز شود.
-----------------
پی نوشت:
1. محمد بن سیرین معروف به ابن سیرین یکی از پیشگامان علم تعبیر خواب در اسلام بود. او دانش، خرد و بینش خود را در هم آمیخت و همانند یوسف پیامبر در زمان خود پیشرو هنر یا علم تعبیر خواب شد. تعبیر خوابش؛ حتی برای حاکمان؛ جسورانه بود که برای او دردسرهای زیادی ایجاد می کرد، اما او اهمیتی نمی داد. ابن سیرین از تعبیر خواب به دنبال کسب ثروت نبود. وی در زمان حیات خود دچار فقر فراوان شد و به دلیل امتناع از دریافت هدایای خلفای اموی، درگیری های زیادی با آنها داشت و حتی او را به زندان انداختند. روزها در بازار کار می کرد و شب را به نماز و مطالعه می گذراند. او به دلیل آگاهی کامل از لباس، رنگ و تجارت در تجارت نساجی کار می کرد. او در این زمینه دانش زیادی داشت، اما ظاهراً علاقه چندانی به پول و تجارت نداشت. گویا ابن سیرین حتی مدتی به پیشه روغن فروشی (یا عسل فروشی) روی آورد و نقل است یک بار که روغن خریده بود و به سببی سهوی در ذخائر وی موش راه پیدا کرده بود و لذا او همه روغن های خود را که نجس شده بود به دور ریخت. در زمان فوت پدر معنوی او؛ انس بن مالک؛ ابن سیرین در زندان بود و چون انس وصیت کرده بود که ابن سیرین او را غسل دهد، به زحمت و با رای زنی بسیار توانستند او را برای چند روز از حبس خارج کنند تا در تجهیز جنازه انس ایفاء نقش کند.
2. ابن سیرین در تعبیر خواب تبحر داشت که نمونه هایی از آن در تاریخ آمده است؛ اما کتابی در این زمینه از خود وی وجود ندارد و برخی از آنچه امروزه به عنوان تعبیر خواب ابن سیرین منتشر می شود، شاید گردآوری همان گزارش هایی باشد که از وی باقی مانده است.

اگر این داستان را پسندید، روی علامت قلب کلیک کنید تا در لیست داستانهای محبوب قرار گیرد
دعوت به عضویت در کانال تلگرام برای خواندن شعرهای زیبا و عاشقانه، در کانال تلگرام "ادبستان شعر عاشقانه" عضو شوید.
هر صبح، چند بیت شعر عاشقانه؛ همراه با عکس و تابلوهای نقاشی نفیس.

جهت مشاهده کانال روی لینک زیر کلیک کنید:

کانال تلگرام ادبستان شعر عاشقانه


یا در تلگرام آدرس زیر را جستجو نمایید:

@adabestan_shere_asheghaneh

نقل مطالب و داستانها با ذکر نام سایت پندآموز ، رعایت اخلاق و امانتداری است


نظر و دیدگاه خود را در رابطه با این داستان بنویسید:

نظرات و دیدگاه های خوانندگان در صورت تایید، نشان داده خواهند شد.
نشانی ایمیل و تلفن همراه شما منتشر نخواهد شد. با درج ایمیل، گراواتار شما (در صورت وجود) نشان داده خواهد شد.

captcha
نظرات و دیدگاه های خوانندگان:

در باره این داستان هیچ نظر و دیدگاه تایید شده، وجود ندارد.

سایت پند آموز سرشار از داستانهای کوتاه پندآموز و حکیمانه، قصه ها و حکایتهای جذاب خواندنی

هم اکنون ٨۴١ داستان کوتاه در سایت پندآموز انتشار یافته و در دسترس خوانندگان قرار دارد.

تاریخ امروز : چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۹
یک داستان تصادفی به انتخاب سیستم:
داستان جناب حمال تبریزی
جستجو در عناوین داستانها و کلمات کلیدی