عکس مردی ظاهرا متخصص و کارشناس که در حال گزارش به مدیر خود است. مدیر به صورت عروسک نمادین بر روی صندلی مدیریت خود تکیه داده و عینک به چشم دارد

داستان شماره ٧۶٣ : داستان تئوری انفجار ابله ها (Explosion Of Idiots)

وقتی آدم های ابله در سیستمی به کار گمارده شوند به مرور سیستم با فساد آنها متلاشی می گردد
thin-seperator.png
یک متن کوتاه پندآموز به انتخاب سامانه برای شما

آنکه پریدن نمی داند نباید بر پرتگاه آشیانه بسازد.

thin-seperator.png

فرض کنید مدیریت یک شرکت را به فردی دانا، متخصص و حرفه ای بسپارند، پس از مدتی این مدیر شروع به استخدام معاون هایی می کند که دارای مهارت بسیار بالا بوده و از استانداردهای کافی و بالا در شغل های خود برخوردارند به طوری که در موارد بسیاری، افرادی بهتر و تواناتر از خود را نیز استخدام می کنند و به همین طریق، آن معاونان نیز کارمندانی باهوش و با قابلیت بالا را استخدام می کنند و بدین طریق کارایی و بازدهی کل آن شرکت یا سازمان، به واسطه داشتن مجموعه ای بهتر بالا می رود.
عکس همین مورد هم صادق است، یعنی یک مدیر نالایق، با توجه به نگرانی او نسبت به از دست دادن جایگاه و موقعیت خودش، معاونانی نالایق استخدام می کند و معاونان نیز با دنبال کردن همین رویه، کارمندانی بی لیاقت را استخدام می کنند و در مدت کوتاهی، مجموعه ای از افراد ضعیف و ابله دور هم جمع می شوند و جای افراد لایق را می گیرند، از طرفی برای حفظ موقعیت خود، افراد لایق را نیز به طرق مختلف از سیستم حذف کرده و معدود افراد لایق باقیمانده نیز، بدلیل فساد و ناکارآمدی سیستم، فلج شده و در نهایت از سیستم حذف می شوند که این حالت را انفجار ابله ها می گویند.
این تعریف اولین بار در شرکت اپل مطرح شد. استیو جابز، می گفت اگر شما برای یک مجموعه یک دلقک استخدام کنید، به زودی با مجموعه ای بزرگ از دلقک ها مواجه خواهید شد. طبق این تئوری، حتی وجود تعداد زیادی فرد با کیفیت در سیستم، در صورتی که مدیر نالایق باشد، بی ارزش می شود. زیرا سیستم از بالا فاسد شده و به سمت پایین حرکت می کند و تنها راه اصلاح کل روند، تغییر از سطوح بالای مدیریتی است.
آنچه در یک سیستمی که دچار انفجار ابله ها شده اهمیت دارد این است که چنین سیستمی هر روز بیش از گذشته دچار ناکارآمدی و فساد می شود، زیرا خود سیستم، افراد لایق را بر نمی تابد و از گردونه مدیریت حذف می کند، از طرفی عدم تحمل افراد لایق، افزایش روزانه نسبت نالایق ها به لایق ها و به دنبال آن کاهش بازدهی سیستم، نهایتا منجر به نابودی کل سیستم می شود.
منبع: سازمان مدیریت صنعتی

اگر این داستان را پسندید، با کلیک بر روی علامت دست، آن را لایک کنید تا در لیست داستانهای محبوب قرار گیرد

نقل مطالب و داستانها با ذکر نام سایت پندآموز ، رعایت اخلاق و امانتداری است


نظر و دیدگاه خود را در رابطه با این داستان بنویسید:

نظرات و دیدگاه های خوانندگان در صورت تایید، نشان داده خواهند شد.
نشانی ایمیل و تلفن همراه شما منتشر نخواهد شد. با درج ایمیل، گراواتار شما (در صورت وجود) نشان داده خواهد شد.

captcha
نظرات و دیدگاه های خوانندگان:

در باره این داستان هیچ نظر و دیدگاه تایید شده، وجود ندارد.

سایت پندآموز سرشار از داستانهای کوتاه پندآموز و حکیمانه، قصه ها و حکایتهای جذاب خواندنی

هم اکنون ٨٠۵ داستان کوتاه در سایت پندآموز انتشار یافته و در دسترس خوانندگان قرار دارد.

تاریخ امروز : سه شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۴
یک داستان تصادفی به انتخاب سیستم:
ماجرای دیدار امام زمان(عج) با پیرمرد قفل ساز
جستجو در عناوین داستانها و کلمات کلیدی